Sofra DuasıSofra Duası, Biz aciz kulların Rabbimizin bize verdiği sınırsız nimetlere şükür amaçlı ettiği dua çeşitlerinden biridir. Özellikle  Müslümanların yemek ortasında ettiği duadır. Sofranın bereketini arttıracağı gibi şükür içinde çok uygun bir dua şeklidir. Bu duayı okumak hanemizin bereketini arttıracağı gibi her gün yapılacağı için çocuklarımıza dua alışkanlığı da kazandırmış oluruz. Sofra duası yapılan evde şükür etmenin verdiği rahatlıkla birlikte evde huzur ortamı oluşur. Hayatın tüm nimetlerin kıymeti bu vesile ile anlaşılmış olur.

Bir çok sofra yani yemek duası vardır, bunlardan birini paylaşacağım. Türkçe isteyenler için şu dualar önerilebilir: 

Elhamdülillah, Elhamdülillah, Elhamdülillahillezi et amena vece alena minel müslimin. Ve rahmetullahi vebere katuhu aleyna ve ala cemili müslimin. Nimeti celilullah, bereketi halilullah, şefaat ya resulullah.

Bizleri yokluktan var eden, bizlere helal kazanç verip istediğimiz nimetleri yediren Allah'a hamdü senalar olsun. Alemlere rahmet Hz Muhammed Efendimize sonsuz salat ve selamlar olsun. Bağışlanma ve rahmet tüm din kardeşlerimizin üzerine olsun. 

Allahım sunduğun nimeti daim, vatanımızı kaim, bizden gelecek nesilleri alim eyle!

Rabbim bu leziz nimetleri bize hazırlama zahmetinde bulunan tüm kullarına sağlık selamet nasip et!

Artsın eksilmesin taşsın  dökülmesin bu bu sofra sahipleri Mekke'yi Mükerreme'ye ve Medine'yi Münevvre'ye ulaştır ve bu kullarını Arafat'ta vakfeler de güzel kabul olunan dualarda buluştur.

Nasip etmiş olduğun nimetler için sana yeterince dua edemediğimiz doğru Rabbim. Bu sebeple bize dertler verip dermanı peşinde koşturma. 

Kıyamet günü kitabı sağ tarafından verilenlerden eyle! Zemzem suyundan kana kana içenlerden eyle! Sırat köprüsü  dediğimiz o çetin yerlerden yel gibi geçen kullarından eyle! Bize en büyük mükafat olan cennetini cemalini görebilmeyi nasibi müyesser eyle!

 Ya Allah! nimet ve bereket veren sensin! Sen sana el açan biçare kullarının sana açılan ellerini boş döndürmezsin. Biz sana acziyetini sunan kullarız, Senin sonu olmayan ihsan ve hediyelerine çok muhtacız.
Sofra Duası

Bize hem bu dünya da hem de ahirette helal nimetlerinden nasip eyle.

 Ey Rahmeti bol yüce Rabbimiz! Bize bu ikram sofrasında tatma şerefi nasip ettiğin nimetlerinin daha leziz ve güzellerini ebedi kalacağımız yer olmasını umduğumuz cennetinde de tadabilmeyi nasibi müyesser kıl! 

Ya Rabbi! Bu vermiş olduğun tüm helal rızkların şükürlerini yerine getirebilmeyi  ve Sana hakkı ile kulluk edebilmeyi biz aciz kullarına nasip et!

Ya Rabbi! Bu sofranın kurulmasında emeği olan bütün kardeşlerimizin rızklarına bereket, kendilerine ve sevdiklerine huzur ve sevinçler nasip et! Hısım akrabalarından ahirete intikal etmiş olanlarına rahmet et!

Ya Rabbi! Fayda vermeyen ilimden, senin azabından korkmayan kalpten, tatmin olmayan nefisten, kabul olunmayan duadan rahmetine sığınırız.

Allahım sana daha fazla şükredebilmemiz için imanımıza zenginlik, kalplerimize iç huzuru ver.

Ya Rabbi! Tüm rızkın tek sahibi sensin, istediğine rızkı verir, istediğinden alırsın. İstediğini şerefli, istediğini zelil edersin. Bizleri ve tüm sevdiklerimizi; şeref, izzet nasip ettiğin ve nimetinle şerefyap ettiğin aziz kullarından eyle!

Ya Rabbi! Biz aciz kullarını helal nimetlerinden mahrum etme. Sağlık, huzur ve sevinçlerimizi sonsuz eyle!

Şu an dünya üzerinde bu nimetlerine hasret bir çok kulun var onlara da bu leziz ikramlardan nasip eyle! Bu nimetlerin onlara ulaşabilmesi için bizleri de vesile eyle!

Komşusu açken tok yatan bizden değildir buyrulmuştur. Bu zalimane hale düşmeyi başkaları açken gönlü rahat hayat sürmeyi nasip etme Allahım!

Ya Rabbi! Bizleri, tüm Muhammed ümmetini tüm bela ve musibetlerden koru! Barışın hüküm sürdüğü, insana insanca değer verilen daha güzel bir dünyada yaşayabilmeyi bize nasip eyle!

Allahumme et aynnamil tagaymil cenneh. Ve eskinnamil serabil kevser. Ve eskinnafil ceravil resulik. Ve ekrumna biruyyeti cemalike ya ekramel ekramine(ya erhamerrahimin) Vel hamdülillahi rabil alemin.

Yayınlanma Tarihi : 27.7.2015 01:38:58

Sofra Duası Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

0 Yorum Yapılmış "Sofra Duası"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Şafii Kunut Duası

Şafii Kunut Duası, Kunut duaları Hz.Muhammed'in (sav) akşam namazının 3. rekatı kıldığı sırada inmiştir. Kunut duaları indiği sırada Hz.Muhammed (sav)'in tekbir getirdiği söylenmektedir. Şafii Kunut Duası Faziletleri: Hz.Muhammed...

Salatı Tefriciye Duası

Salatı Tefriciye Duası, Allah-u Tealanın yarattıkları arasında hiç şüphesiz ki, Peygamber efendimizden daha sevgili hiç bir şey ve kimse yoktur. Bu nedenle Allah-u Tealanın peygamber efendimize salat ve selam getirildikten sonra e...

Akşam Yatarken Okunacak Dua

Akşam Yatarken Okunacak Dua, Cenabı Hak gönülden bana boyun eğen ister kadın olsun ister erkek olsun, Benim yolum için cihad edenlerin çabalarını boşa çıkarmayacağım buyurmuşlardır. Okunan her dua sadece Allah için yapılmalıdır. K...

Kısa Yemek Duası

Kısa yemek duası ile insanlar bize bahşedilen ve nasip olan yemekler için şükranlarını sunar. Öyle ki, kısa yemek duası bize verilenlerin küçük bir karşılığı olarak edilmelidir. Mümkünse ayağa kalkılarak ve sofradaki herkesin aynı...

Arabaya Binerken Okunacak Dua

Arabaya binerken okunacak dua, dua etmek her zaman biz insanlara  huzur verir. Dua ederken Allah'a daha yakın olduğumuzu düşünür, kendimizi daha güvende ve iyi hissederiz. Sadece arabaya binerken değil her kapıdan çıktığımızda, ad...

İşyerini Açarken Okunacak Dua

İşyerini Açarken Okunacak Dua, İnsanların kimseye muhtaç olmadan yaşaması ve kendi ekonomik özgürlüğünü sağlayabilmesi için, çalışarak helal kazanç sağlaması ve bunu meşru yollardan yapması dini bir görevidir. Bu görevini yapan ki...

Orucun Mekruhları

Orucun mekruhları nelerdir? Mekruh, yapılması din açısından doğru bulunmayan, yapılmaması yapılmasından daha doğru olan davranışlardır. Msem yapılmaması gereken durumlara mekruh deniyor. O zaman orucun mekruhlarından anlayacağımız...

Baş Ağrısı Duası

Baş Ağrısı Duası, Ah gözyaşına kıyamadığımız Allah'ım! Ey insanların Rabbi! Ey hayatın ve ölümün Sahibi olan Allah'ım! hastalıklarımıza şifa ver! "Ve iza meridtü fehüve yeşfin." Hastalığımda bana şifa veren Allah'tır. "Kur'an-ı ke...

Secdede Dua Etmek

Secdede dua etmek, Secde: Üstün bir varlığın üstünlüğünü kabul edip, önünde yere kapanma, baş eğme, itaat etme; namaz veya ibadet maksadıyla alnı ve burnu yere koyma anlamına gelen fıkhî bir terimdir. Kur'an-ı Kerim'de bir çok yer...

11 Adım Duası

11 Adım Duası, Çok etkili bir dua olduğu halde yanlış okunduğu zaman hiç bir tesir gücü kalmayan özel dualardan biri olarak bilinir. Ya birini kendine aşık etmek için yada giden terk eden sevgiliyi geri döndürmek için kullanılır....
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Nazar Duası, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Aralık - 2017