Barışmak İçin Dua
19 Temmuz 2024

Barışmak İçin Dua

Kalbimizden geçen tüm dileklerimizin gerçekleşeceğini Kur'an-ı Kerim'de geçen ayetlerin içeriği belirtmekte ve Allah'ın isimlerinin geçtiği duaları okuyarak yüreğimizle isteklerimiz ve arzularımız için dua ederiz. Bu dualar, bir bütün oluşturur ve kimimiz sevdiğimize kavuşamazken, kimimiz de halen yolunu gözleyip bir türlü kavuşamadığımızdan, karşı taraftan anımsanmak ve hatırlanmak için mücadele ederiz. Burada sizlerle paylaştığımız dualarımızı ister sevdiğinize okursunuz ister sizleri üzen eşleriniz veya kayınvalidelerinizin, sizleri üzen kimler varsa birisine niyetlenip okuyabilirsiniz. Ayrıca bireyler birbirine küs ise ve buna bir çare olamıyorsa, sadece Allah'a sığınarak küslerin ve dargınların barışması için edilen dua terkipleri vardır. Bu dualar, bireylerin istekleri ve sevdiği kişiyle barışabilmek için okunan dualardır. Allah sevenleri kavuştursun ve küsleri, dargınları barıştırması dileğiyle okunmasını ümit ederiz. Türkçe anlamını okurken anlarsınız ki, çok güzel bir yakarıştır.

Aşkın ne olduğunu tam anlamıyla kimse bilmemektedir. Aşka boyun eğdiğimizde aşk hem tatlı hem de acıdır. Derler ki, aşk hem sevindirir hem de çok üzer. Aşkı yaşayanların başlangıçta çok iyi hissetse de zamanla sıkılmalar, tartışmalar ve size hatalı gelebilecek nedenler ortaya çıkabilir. Bu da belli bir zaman sonra aşkın büyüsünü bozar. Aşk yaşayanlar bunu istemese de olacakların neticesi bellidir maalesef.

"Bismillahirrahmanirrahim"

Rabbena la tüzig gulubena ba'de iz hedeytena ve heb lena min ledünke rahme inneke entel-vehhab. Rabbena inneke camiunnasi liyevmin la raybe fihi inne Allahe la yuhlifül-miad.

Bu duayı ihlas suresi ile birlikte okursanız, Allah en hayırlısını bilir ve ayrı kalanları buluşturur. Bu dua okunmaya devam edilmelidir.

Dargın olanların barışmasında çok etkili bir dua olan ve düşmanlar üzerine de okunursa dost edinilir. Niyet edilen kişinin de muhabbeti kazanılır.

"Bismillahirrahmanirrahim"

"Ya Halimü ze'l-enati fela yuadilühü şey'ün min halkıh."

Bu duayı her gün tatlı bir şeyin üzerine 21 defa okuyup üflenerek niyet ettiği kişiye yediren kimse, dargınsa barışır, düşmansa dost olur ve onun tarafından muhabbeti kazanır.

İnsanların sürekli sosyal ilişkiler içinde olduğu bir dünyada, güvenli ve huzurlu bir yaşam sürdürebilmek için bu ilişkileri devam ettirmesi gerekmektedir. Yüce Allah, "Aralarınızı düzeltin" buyurmuştur. Peygamberimiz (A.S.) de ashabının iyi ilişkilerde bulunmasını, birbirine sevgili ve saygılı olmalarını istemiş ve bu konu üzerinde Allah'a şöyle dua etmelerini öğretmiştir:

"Bismillahirrahmanirrahim"

Allahümme ellif beyne kulubina ve aslih zatebeynine ve hdina subüles-selam ve necceyna minezulümati ilen-nur ve cennibnel-fevahşe ma zahara minha ve ma betane. Allahümmehfazna fi esma'ina ve ebsarina ve ezvacina.

Allah'ım! Kalplerimizi birleştir. Bizleri ayrılığa düşürme. Aramızı ve sosyal ilişkilerimizi düzelt. Bizi doğru yola ilet. Bizi şirk, küfür ve nifak karanlıklarından kurtar, iman ve İslam aydınlığına çıkar, bizi her türlü çirkinlik ve edepsizliğin açığı ve gizlisinden uzaklaştır. Allah'ım! Kulaklarımızı, gözlerimizi ve eşlerimizi her türlü kötülükten ve günahtan koru.

Rasulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) buyurmuştur: Birisinde hüzün ve keder olunca şöyle söylesin:

"Bismillahirrahmanirrahim"

Allahümme inni abduke, ibnu abdike, ibnu emetike nasiyeti biyedike, madin fiyye hukmuke, adlun fiyye kada'uke, eselüke bi külli ismin hüve leke semmeyte bihi nefsike, ev enzeltehu fi kitabike, ev allemtehu ehaden min halkike, ev este'serte bihi fi ilmi'l-gaybi indeke en tec'ale'l-Kur'ane'l-azimi rabi'a kalbi ve nura sadri ve cilae hüznî ve zehebe hemmi.

Allah'ım! Ben Senin kulunum, Senin kulunun oğluyum, ümmetinden biriyim. Kaderim Senin elinde. Benim hakkımda Senin hükmün geçerli, takdir ettiğin adalettir. Yüce Zatının işittiği, kitabında indirdiğin, yarattıklarından birine öğrettin veya gayb bilgisinde kendi tercih ettiğin isminle Senden dilekte bulunuyorum! Yüce Kur'an'ı kalbimin baharı, gönlümün nuru ve üzüntümün cilası kıl! Üzüntümü gider!

Bu duayı söyleyenden Allah üzüntü ve kederini giderir, yerine sevinç getirir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Merve

16 Temmuz 2024 Salı

Sevdiğim beyefendiyle aramıza ayrılık ve küslük girdi. Sabahları uyandığımda ve geceleri uykudan uyandığımda içimde barışabilmemiz için dua etme isteği oluyor. Cok da üzülüyorum. Allah’a dua ediyorum bizi hayırlı kılıp barıştırmasını istiyorum . Bu dileğim gerçekleşirse çocukları sevindirmek istiyorum. Umarım bu duamı görenler benim için de dua eder.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merve hanım, yaşadığınız ayrılık ve küslük durumu gerçekten çok üzücü. Duygularınızı bu kadar içtenlikle paylaşmanız, içinizdeki barışma isteğini ve iyi niyetinizi gösteriyor. Allah duanızı kabul etsin ve sizi sevdiğiniz beyefendiyle hayırlı bir şekilde barıştırsın. Çocukları sevindirme dileğiniz de ne kadar yüce bir kalbe sahip olduğunuzu gösteriyor. Umarım en kısa zamanda dilekleriniz gerçek olur ve mutlu olursunuz. Size sabır ve güç diliyorum.

soru

Özge

02 Haziran 2024 Pazar

Bazilarin cook icten okudum insallah kabul olur

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Özge, okudugun icin tesekkürler. Dualarimizin kabul olmasini dilerim.

soru

Uzgun

01 Haziran 2024 Cumartesi

Bende barismak istiyorum lutfen dua edin bu dua ile barisan var mi lutfen

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Uzgun,

Barışmak istediğin kişiyle arandaki sorunları çözmek için dua etmek güzel bir başlangıç olabilir. Elbette, dua etmek kişiyi rahatlatır ve içsel huzur sağlar. Ancak, barışmak için sadece dua etmek yeterli olmayabilir. İletişimi yeniden kurmak, açık ve samimi bir şekilde konuşmak da çok önemlidir. Umarım en kısa zamanda istediğin barışı sağlarsın. Senin için en iyisini dilerim!

2. Cevap
cevap

Aktuğ

Merhaba, üzgün kardeşim inşallah barışırsınız niyetinize aldığınız her ne duanız varsa kabul olsun inşallah.

soru

Aygül

01 Haziran 2024 Cumartesi

Oğlum sürekli bize küsüyor barışıyorum tekrar bir şeyi bahane edip küsüyor çocuklugundan beri böyle koca adam oldu hala küsüyor nerdeyse iki sene oldu. banada düşkün ama bir türlü bir araya gelemiyoruz. Ağlamaktan artık yoruldum bizden ne istediğinide bilmiyorum konuşmama izin vermiyor sadece eleştiriyor ana dua edin lütfen Allah rizası için.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Aygül Hanım,

Anladığım kadarıyla oldukça zor bir süreçten geçiyorsunuz. Oğlunuzla yaşadığınız bu iletişim sorunu gerçekten üzücü. Belki de profesyonel bir destek alarak aranızdaki iletişimi güçlendirebilirsiniz. Bir aile terapisti, karşılıklı olarak duygularınızı ve beklentilerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Dualarınızı eksik etmeyin, inşallah her şey yoluna girer. Allah yardımcınız olsun.

soru

hira

30 Mayıs 2024 Perşembe

en iyi arkadaşım benimle küstü beni unut dedi barışmak için ne yapmalıyım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Hira, en iyi arkadaşınla aranızdaki sorunu çözmek için öncelikle ona zaman tanımalısın. Belki de biraz düşünmek ve sakinleşmek istiyordur. Ona içtenlikle bir özür mesajı göndererek duygularını anlatabilirsin. Bu mesajda, onun duygularını anladığını ve üzdüğün için pişman olduğunu belirtmelisin. Ayrıca, ona neden böyle davrandığını ve hatanı telafi etmek için ne yapabileceğini sorabilirsin. Anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkinizin düzelmesine yardımcı olabilir.

2. Cevap
cevap

Sönmez

Sevgili hira her ne kadar istemesekte bazen küslükler olabiliyor. Ama önemli olan hatamızı anlatıp özür dileyip aramızı düzeltmek gerekir. Bazen her şeyi zamana bırakmak gerekir.

3. Cevap
cevap

Tanıl

Küskünlükler, en iyi arkadaşlıklar arasında bile ortaya çıkan durumlardandır. Birşeyi elde etmek için emek sarfetmeyi unutmayıp mücadele etmemiz gerektiğini bilmelisiniz. Bunun için size zaman lazim. Her ne kadar kızgın haliyle bunu söylemiş olsa da tatlı ısrarcı olmalısınız. Arkadaşınızın yavaş yavaş size yöneldiğini göreceksiniz. Yeterki inanın vazgeçmeyin. Zaman en iyi ilaçtır.

soru

elanur

30 Mayıs 2024 Perşembe

bende zor durumdayım mektup yazıyorum hala barışmıyor lütfen barışsınlar diye benim için dua edin inşallah küsen kişilerin hepsi barışsın lütfen barışsınlar

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Elanur, zor bir durumda olduğunu anlamış bulunuyorum. Umarım yazdığın mektup etkili olur ve aradaki buzlar erir. Senin için dua edeceğim, inşallah küsen herkes barışır ve aralarındaki sorunlar çözülür. Sen de bu süreçte sabırlı ve umutlu kalmaya çalış.

2. Cevap
cevap

Semiramis

Alllah u teala duayı üç şekilde kabul edermiş: birincisi kul bisiklet ister bisiklet olarak duanın karşılığını verirmiş ikinci olarakda kişi bisiklet ister Allah u teala araba olarak verir üçüncü şekildeyse: dua ettiğiniz olay sizin için hayırlı değil ise gerçekleşmez ve ahirette sevap olarak size döner. allah her şeyin hayırlısını versin.

soru

Özge

26 Mayıs 2024 Pazar

13 senedir bir saatimız ayrı geçmeyen arkadaşlarım la 5 ay önce küstük ve ben gurur yapıp yazamadım ama artık dayanamayip onlara pişman olduğumu söyledim beni çok ozlediklerini söylediler ama barisamiyoruz guvenmiyorlar ne yapmaliyim ben onları çok seviyorum ve birbirimiz için her şeyi yapardık onları çok özlüyorum hiç barisamicakmiyiz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Özge hanım,

Arkadaşlarınızla yaşadığınız bu durum gerçekten zor olabilir. Ancak, onlara pişman olduğunuzu ve özlediklerinizi söyleyerek ilk adımı atmışsınız, bu büyük bir adım. Güven yeniden inşa edilmesi gereken bir şeydir ve zaman alabilir. Sabırlı olun ve onlara olan samimi duygularınızı göstermeye devam edin. Belki de birlikte vakit geçirerek ve unutulmaz anılar oluşturarak eski günlere dönebilirsiniz. Umarım bu süreçte her şey yoluna girer.

soru

meryem

06 Mayıs 2024 Pazartesi

off salağın biri benle küstü ya ama barışmak istiyom

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Meryem Hanım,

Bazen insanlar arasında anlaşmazlıklar olabilir. Öncelikle, ona samimi bir şekilde hislerini açıklayabilir ve neden küstüğünü anlamaya çalışabilirsin. Eğer hatan varsa, özür dilemekten kaçınma. İki taraf da birbirini anlamaya çalışırsa, sorunlar çözülebilir. Umarım en kısa zamanda barışırsınız.

2. Cevap
cevap

Zeynep

Bi arkadaşımla aram çok iyiydi fakat yaşadığımız şeylerden ve diğer insanlardan dolayı beni suçlu buldu ve aramız şuan soğuk konuşuyoruz fakat ben eskisi gibi olmak istiyorum böyle çok acı verici..ne yapmalıyım

3. Cevap
cevap

İsmet Efe

Merhaba insanların birçoğu tartışarak veya kavga ederek birbirlerine küsüyorlar. Günümüzde çok yaygın hale gelen küsmek orta okul ve lise çağındaki çocuklarda daha çok görebilirsiniz. Orta yaşlı insanlarda da olan bu davranış huy haline gelmektedir. Sevdiğiniz birisi size küstü ise ve özür dilemeniz bir işe yaramadıysa barışmak için sabırla dua etmelisiniz.

soru

mustafa

01 Mayıs 2024 Çarşamba

bizim sokaktaki çocuklar arkamdan iş çevirdi bende küstüm ama barışmak istiyorum şimdi ne desem onlar için boştur ama ben yineden barışmak istiyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Mustafa, çocuklar bazen farkında olmadan veya oyun gereği böyle davranışlarda bulunabilirler. Â Önemli olan, kalp kırmadan ve yapıcı bir şekilde sorunları çözebilmek. Onlarla açık bir şekilde konuşup, hislerini anlatabilirsin. Neden küstüğünü ve barışmak istediğini belirtirsen, eminim onlar da seni anlayacak ve aranızdaki sorun çözülecektir. Barışma adımını atan kişi olarak olgunluk göstermiş olursun ve bu da dostluğunuzu daha da güçlendirir.

2. Cevap
cevap

Seyhan

Arkadaşlıkta küsmek de olur barışmak da önemli olan karşındaki insanın kalbini çok kırmamış olmaktır. Eğer sen de arkadaşlarına Geri dönüşü olmayan cümleler kurduysan Barışman çok zor ama imkansız değil, önemli olan içten samimi bir özür dileyebilmektir. Onlarda senin gerçek dostunsa senin özrünü ve içtenliğini görüp yeniden arkadaş olmayı kabul ederler.

soru

banu

14 Nisan 2024 Pazar

Barışmak istiyorum saim diye biri var

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Banu hanım, eğer saim ile barışmak istiyorsanız, ona karşı açık ve samimi bir şekilde duygularınızı ifade etmeyi deneyebilirsiniz. Belki de onunla konuşup neden barışmak istediğinizi anlatabilirsiniz. Umarım en kısa zamanda tekrar iyi anlaşırsınız.

soru

Essrra

07 Nisan 2024 Pazar

Bnde kus oldugum biriyle barismak istiorum hatta islerimiz ayrildi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Essrra, hislerini anliyorum ve barismak istemen cok dogal. Bazen insanlar arasinda sorunlar cikabilir ama bunlari konusarak ve anlasarak cozumlemek mumkun. Karsi tarafla sakin ve acik bir sekilde konusmayi dene, duygularini ve dusuncelerini anlat. Umarim her sey yoluna girer.

2. Cevap
cevap

İhtimam

Günümüzde insanlar birbirleri ile çok sık küsüyor ve tartışıyorlar. Hatta iş ortağı olanlar da birbirleri ile tartışarak küsebiliyorlar. Sonrasında çok pişman oluyorlar ama iş işten geçmiş oluyor. Barışmak için sık sık dua edebilirsiniz. Allah kimsenin küs olmasını istemez. Allah herkese yardımcı olur herkese rahmet dağıtır. Dua ederek küslüklere son verin.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Unutkanlık Duası Oku

Unutkanlık Duası Oku

Çocuğu Olmayanlar İçin Dua

Çocuğu Olmayanlar İçin Dua

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Eşler Arasında Muhabbet Duası

Eşler Arasında Muhabbet Duası

Ayakların Şifası İçin Okunacak Sure-i Celile ve Dua

Ayakların Şifası İçin Okunacak Sure-i Celile ve Dua

Halsizlik ve Yorgunluk İçin Dua

Halsizlik ve Yorgunluk İçin Dua

Derse Başlamadan Önce Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Derse Başlamadan Önce Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Kabir Duası Okunuşu ve Anlamı

Kabir Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Nazar Duası Fazileti

Nazar Duası Fazileti

Güncel

Şifa Duasının Okunuşu

Şifa Duasının Okunuşu

Güncel

Heyecanlanmamak İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Heyecanlanmamak İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Kalem Duası Okunuşu ve Anlamı

Kalem Duası Okunuşu ve Anlamı

Bebeklerin Uyuması İçin Dua

Bebeklerin Uyuması İçin Dua

Böcek Duası Okunuşu ve Anlamı

Böcek Duası Okunuşu ve Anlamı

Düğün Duası Okunuşu ve Anlamı

Düğün Duası Okunuşu ve Anlamı

Alacağını Almak (Tahsil Etmek) İçin Dua

Alacağını Almak (Tahsil Etmek) İçin Dua

Muhafaza Duası Okunuşu ve Anlamı

Muhafaza Duası Okunuşu ve Anlamı

Rabbena Duası Okunuşu ve Anlamı

Rabbena Duası Okunuşu ve Anlamı

Define Bulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Define Bulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Beladan Kurtulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Beladan Kurtulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Tövbe Duası Oku

Tövbe Duası Oku

Adak Kurban Kimlere Dağıtılır?

Adak Kurban Kimlere Dağıtılır?

Rüyada Mezarlıkta Dua Etmek Rüya Yorumu ve Anlamı

Rüyada Mezarlıkta Dua Etmek Rüya Yorumu ve Anlamı

Rabbi Yessir Duası Okunuşu ve Anlamı

Rabbi Yessir Duası Okunuşu ve Anlamı

Hayırlı Eş Duası Okunuşu ve Anlamı

Hayırlı Eş Duası Okunuşu ve Anlamı

Korkan Çocuğa Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Korkan Çocuğa Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Hamileyken Okunacak Dualar Okunuşu ve Anlamı

Hamileyken Okunacak Dualar Okunuşu ve Anlamı

Kıymet Bildirme Duası

Kıymet Bildirme Duası

Gece Duası Okunuşu ve Anlamı

Gece Duası Okunuşu ve Anlamı