Beddua

Beddua

Beddua bir insanın başına kötü olayların gelmesi için yapılan duadır. Dinimizde Müslümanların birbirlerine kötü şeyler için dua etmeleri uygun değildir. Peygamberimiz bile çoğunlukla İslam karşısında düşmanlık edenlere beddua yerine, o kişilerin hidayete ermeleri için dua etmiştir. Bazı durumlarda zulme uğramış kişilerin, zalimlere beddua etmesi caiz olarak görülmüştür. Nisa suresi 4/148 ve bazı hadislerde bu açıklanmıştır. Böyle kötü dileklere maruz kalan kişiler, olaylar karşısında ya haklıdır, ya da haksızdır. Beddua yapan için de aynı durum söz konusudur.

Beddua yapan kişi haksızsa

Haksız olarak yapılan beddualarla, yapan kişi haddini aşarak, zulüm yapmıştır. Suizanla beslenerek yanlış işlerin peşinden koşmuş, yanlış kararlar almıştır. İnsanın duyduğu şeylerde, şüphelerde muhatap lehine delil olduğunda iyi düşüncelere giderken, delil olmadığında beddua etmek doğru değildir. Hakkında delil varken kişilere karşı iyi niyet beslemek, fazilet değildir. Zaten hakkındaki delil, o kişiyi aklamıştır. Doğru olan delil olmadığında, karşı tarafı yargısız infaz yapmamaktır. Suizan yapmak yerine, hüsn-ü zan yaparak iyi dilekleri korumak gerekir. Suizan sonrası genellikle beddua ile neticelenir. Böyle yapılan ilenmeler, beddualar Allah katında makbul değildir. Suizanla yapılmış, gerçeklerden uzak, haklılığı olmayan bir harekettir.

Beddua yapan kişi haklıysa

Haklı olan kişi insaflıysa bedduaya geçit vermeyecektir. Rencide olmuşsa Allah'ın adaletine sığınacak, karşı tarafın ıslahı için dua edecek, her şeyi Allah'a havale edecektir. Haklı kişilerin havalesini Allah kabul ederek, karşı tarafa misliyle ceza verecektir. Allah'a havale bağırarak, söverek yapılmaz. Bunlar kişiyi haksız duruma düşürebilir. Kişi kendisine dil ile zarar vermiş olur. Dili ile hakkını almış, Allah'ın adaletini istememiştir.

Bir insanın haksız yere kalbinin kırılması, ağlatılması fıtri bedduadır. Asıl beddua budur. Dil ile dile getirilmesine gerek yoktur. Mazlumların, çaresizlerin, masumların, kimsesizlerin, hayvanların çaresizlikte yaptıkları beddualardan sakınmak gerekir. İnsanlar işleri ters gittiğinde, bedduanın varlığını arar. Burada haksız değildirler. İşlerinin ters gitmesi bazı durumlarda bedduadan kaynaklanabilir. Düşünür, hataları bulur, pişman olarak, tövbe ederiz. Haklıyken beddua yapmayarak, karşı tarafın hidayetini istemek, ıslahın için dua etmek iyi ahlakın eseridir. Bizlere sünnet olan davranış budur. Zarar veren kişiye dua ederek ıslahını istemek en güzel davranıştır. Haksızda olsak, haklıda olsak beddua etmek fazilet değil, marifette değil, erdem hiç değil.

Son Güncelleme : 02.12.2018 16:39:37
Beddua ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Beddua Yorumları

şifre Kırmızı sayı

27 Yorum Yapılmış "Beddua"
Beddua ayni anda Siddet dir.Beddua duasi yoktur.Düsünün ve hatirlayin.Her seyde bilhassa kizgin anlarda agizlardan küfürler ve beddua sözleri cikar.Fakat bunun bir duaya dönüsmesi imkansizdir.Müslümanlarda asla böyle bir dualar yoktur.Bunlar seytani isidir.Dostuna ve Düsmanina devamli iyi yüzünü göster ve anlasinki Islamda Seytan taslanir Melekler sevilir.Melek olunuz Seytani yeneseniz.Bu dualar yalandir. Selamlart
Evham . 15.03.2017
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Yorumcu kardeşlerim bu sorum sizleredir cevaplayan olursa sevinirim bir kız seviyorum 1,5 senedir ilişkimiz sürüyor anneside ilişkimizin başından beri durumu biliyordu ve beni tanırdı beraber karşılıklı oturup konuşmuşluğumuz bile vardır aynı zamanda sevdiğim kızın teyzeleriyle beraber hem telefonda hemde yüz yüze görüşmüşlüğüm var bu görüşmeler ardına hakkımda yapılan yorumlar şu şekilde iyi çocuk çok terbiyeli bu devirde böylesini bulmak zor gibi olumlu ve kabul ettiklerine dağir yorumlarda bulundular bu yorumlara sevdiğim kızın anneside dahil ama şuan benim annem bir kaza sonucu kafasından vuruldu ve sıkı bir dönemin ardından hayati tehikesi kalmadı şuanda sol tarafı felç ve fizik tedavi görüyor annemden dolayı diye düşünüyrum sevdiğim kızın annesi sevdiğime şu şekilde bir söylemde bulunmuş o oğlandan ayrıl o oğlanın pskolojisi bozuk diye söylemde bulunuyo beni sadece konuşduğumuz kadar tanıyo ve o zamanlar olumluyken neden beni iyice tanımadan böyle bir yorumda bulundu bilmiyorum bunun için rabbime dua ediyorum ilişkimizin bozulmaması için ve annesinin buna izin vermesi için doğru şekilde dua mı etmek istiyorum ne yapmalıyım bu durumda bana haksızık edildiğini düşünüyorum annesine beddua edersem sonuçları neler olur mesela
Erdoğan . 17.07.2018
CEVAP YAZ
Bedduadan ziyade kimsenin ahı kimsede kalmıyor.ALLAH herkese hakettiğini yaşatıyor.İyilik yaptıysa iyilik kötülük yaptıysa kötülük..
İrfan . 07.03.2018
CEVAP YAZ
Mazlumun bedduasından kork.Çünkü onun ile Allah arasında hiçbir perde yoktur. Haksızlığa uğradığımda hakkımı helal etmem ve Allahtan bu haksızlığı o kişiden çıkartmasını isterim. ve şimdiye kadar haklı olarak ettiğim bu bedduların hepsi tutmuştur.
Gamze . 18.10.2017
CEVAP YAZ
Haklıda , haksızda olsanız ... Asla Beddua edip , Bela okumayın , yapanın üzerine bulaşır , lütfen aklınızdan çıkarmayın ,, Sadece Allahından bul demeniz kafidir
Rıza . 27.02.2017
CEVAP YAZ
çok eski bir kitaptan çok etkili bir beddua var arkadaşlar sizinle paylaşıyorum Alahüme Metini bisemi ve basari vecalhüma elvari-sü mini vensurni ala men zalemeni ve huzminhü bisari Meali :Allahım bana işitme ve görme duyularımın hayrını görmemi sağla,onlardan beni mahrum eyleme, bana zulm edenlere beni muzzafer eyle öcümü al.
Yalçın . 18.06.2016
CEVAP YAZ
mantık olarak haklı kısı beddua yerıne ona kotuluk yapan kısıye allah ona ıyılık versın gıbı guzel dua ederse cok sey kazanır yanı beddua bence cok sacma bunu yapsanız hem o kisi icin hemde kendınız ıcın ıyılık edersınız , ama beddua edersenız hıc kımseye ıyılık etmessınız kendınızde dahil :)
Lucifer . 06.05.2016
CEVAP YAZ
vay be bu bilgileri tunahan üzerinde denicem.
Zühre Erdem . 18.03.2016
CEVAP YAZ
ben ne zaman beddua etsem bana her zaman geri dönüyor bazende ağızımdan kaçıyor çok sinirlendiğim zaman
İrem Nehir . 21.01.2016
CEVAP YAZ
çok güzel mükemmel :D :D :D ELLERE SAĞLIK (AZRANUR)
Azranur :d . 22.12.2015
CEVAP YAZ
Haksız yapılan beddua, beddua eden kişiye geri döner.
Bedir . 28.10.2015
CEVAP YAZ
haklı ise yaşlının duası veya bedduası hastanın duası veya bedduası mazlumun duası veya bedduası yetimin duası veya bedduası aglayanın duası veya bedduası kabul olur..
Anıl . 21.10.2015
CEVAP YAZ
Beddualar kabul olur mu sorusunun cevabı gelmedi.
İsim Yok . 10.09.2015
CEVAP YAZ
Beddua edenin bedduası kabul olur mu
İsimsiz . 10.09.2015
CEVAP YAZ
Sınıfta bir kız var.Adını vermeyim.Beddua edecekmiş.Ben beddua kabul olmaz diyorum.O ise kabul olur diyor.Ne konu da beddua edecek bilmiyorum.Hatta edecek mi onu bile bilmiyorum.Beddualar gerçekten de kabul olur mu?
İsimsiz . 09.09.2015
CEVAP YAZ
bedua çok kötu bir sey bedua etmeyelim
Cennet . 26.07.2015
CEVAP YAZ
iyilik yapıp nankörlük gördüyse beddua tutuyor.allah razı gelmediği için ahı yerde kalmıyor iyilik yapanın
Nilgün . 10.07.2015
CEVAP YAZ
Bedduayı eden kişiye geri döner kesinlikle
Ece . 25.12.2014
CEVAP YAZ
abi bize agzın kaysın dediler napalım vallahyi kaydıı
Melike Subaşı İnceyi Çak . 04.12.2014
CEVAP YAZ
bu siteyi din ve kültür işleri bakanlığı mı hazırladı .yoksa bazı bilen insanlar mı
Bir Kul 2700000 . 02.12.2014
CEVAP YAZ
sevabına,beddualıysam bunun kalkması için bir çare oluşturabilirmisiniz,
Kerem Özten . 30.08.2014
CEVAP YAZ
Beddua ettım cunku benı uzdu zamanın da ben de onu uzdumm allahtan benı affetmesını ıstedım ona sıgındımm bedduam tutarmı
Elıf . 20.08.2014
CEVAP YAZ
ey dini bütün Müslüman kardeşlerim,her yürek acıya ayni şekilde dayanmaz,Allahın yolundan çıkmamış,kuvvet ve kudretine inanmış,elinden lokması alınırken ensesine şamar vurarak ağzından kan kusturulmuş insanlar silaha sarılmadan haklı olmalarına rağmen ses çıkartmayıp sabrediyorlarsa tabii ki şefaati bol gücü yüksek olan tanrım o kulunu koruyacak ve mükafatlandıracaktır.Kul için masum kul harcanmaz,yeterki içinizden haklı olduğunuza inanın ve Allahtan istemesini bilin.Rabbim filancanın bana şöyle şöyle yapmasına dayanamıyorum,ömür boyu içimde yaktıkları ateşin sönmesi için senden başka kimseye inanmadım,kimseye sığınmıyorum,Rabbim sen onlara şöyle şöyle yaptıkları için cezalarını ver ,yarabbim ilahi kuvvet ve kudretine ve adaletine inanıyorum ,eğer onlar haklı ben haksızsam benim cezamı ver,her şeyi sana havale ettim Rabbim dediğinizde haklı iseniz o müsibet yanıp kavrularak erir,çünkü kendinizden eminsiniz ve cezanıza razı olarak Allaha sığınıyorsunuz.
Yanardağ . 10.06.2014
CEVAP YAZ
Esim bedduaer ve canim cok sikilirbuduruma allah beddua edenleri islah etsin musluman kardeslerimbeddua ederek allahtanda uzaklasmis olursunuz
Meral . 26.05.2014
CEVAP YAZ
allahım sen beddua edenleri ayrı köşeye dua edenleri ise ayrı köşeye koy amin
Şiyar . 10.05.2014
CEVAP YAZ
selamün aleyküm kardeşlerim benim için lütfen bol bol dua okuyun çok sıkıntılıyım derslerimde başarılı olmam içinde ederseniz çok sevinirim RABBİM benim için dua edenden de etmeyendedn de razı olsun İNSAŞLLAH...
Şeyma . 22.03.2014
CEVAP YAZ
Beddua edenlere acayip derecede sinirleniyorum. Kim olursa olsun, annem, kardeşim, eşim, sevgilim fark etmez. Bir laf vardır, beddua dönüp dolaşıp sana gelir diye. Gerçekten de öyle. Ne kadar haklı olunursa olunsun asla söylenmemeli. En güzeli, Allah'a havale ediyorum demek ya da Allah'ım sen görüyorsun, beni, bizi vs. mağdur etme, haksız çıkarma gibi dualar etmektir. Bunun bilince hareket etmek en güzeli.
Tara . 22.02.2014
CEVAP YAZ
Uyku Duası
Uyku Duası
Uyku duası, uykusuzluk problemi çekenler için okuması önerilen dualardır. Bazen aşırı sıkıntı, stres gibi nedenlerden uyku problemleri yaşanabilir. Yada kişilerde uyku uyuyamama gibi rahatsızlıkların bulunması tedavi bile gerektirmektedir. Uyku probl...
Şahmeran Duası
Şahmeran Duası
Şahmeran duası, Allah nazarında makbul olan dualardan biridir. İçerisinde Allah'ın isimleri olduğundan her türlü dilek için okunabilir. Bu duanın etkisi de çabuk olacaktır. Duanın abdestli olarak okunması gerekir. Duayı okumaya hamdele, besmele ve sa...
İstiğfar Duası
İstiğfar Duası
İstiğfar Duası, önceden işlenmiş tüm günahlardan dolayı pişmanlık duyulduğunu ifade etmek ve tekrar aynı günahları işlemeyeceğine dair Cenab-ı Allah’a söz vermek amacı ile okunan bir duadır. Duayı okumadan önce gusül abdesti almak gerekir.(Gusül a...
Korku Duası
Korku Duası
Korku duası, insanlar korkularından ve belalardan korunmak için yine Allah'a sığınmalıdır. Okuyacakları dualar sayesinde kalplerinde olan tüm korkular gidecek, huzurlu bir yaşam süreceklerdir. Bu duaları inanarak, Allah'ın onları koruyacağına güvener...
Tövbe Duası
Tövbe Duası
Tövbe duası, kişinin yaptığı bütün günahkar davranışlardan pişmanlık duyduğunu ifade eden, bundan sonraki yaşamında günah ve kusurlu hareketlerden uzak duracağı hakkında Allah'a söz vermesidir. Allah'ın ve Resulünün yasakladığı, dinen hoş karşılanmay...
Oruca Nasıl Niyet Edilir
Oruca Nasıl Niyet Edilir
Oruca nasıl niyet edilir? Tüm ibadetlerde olduğu gibi ibadetin temel şartı niyet etmektir. Oruç çeşitlerinden hangi oruç tutulursa tutulsun niyet edilmesi gerekir. Niyet etmeden gün içerisinde hiçbir şey yenmemesi durumunda yanı orucun niyet dışın...
Hacet Duası
Hacet Duası
Hacet duası, hacet Allah-u Teala’dan yerine getirilmesi istenilen bir dilektir. Çok olması istenilen bir dileğin Allah’a gönülden dua edilerek duanın gerçekleşmesini beklemektir. Dileklerin gerçekleşmesi için okunabilecek birçok dua vardır.Dilek v...
Kötülüklerden Korunma Duası
Kötülüklerden Korunma Duası
Kötülüklerden korunma duası, dualar Müslümanlar için koruyucu bir silahtır. Her türlü kötülüklere karşı okunabilecek birçok dua vardır. Bu dualar okunması gerektiği gibi kuralına uygun bir şekilde okunursa Allah-u Teala okuyan kişiyi kötülüklere karş...
Kazanç Duası
Kazanç Duası
Kazanç duası, kişilerin kimseye muhtaç olmadan yaşamını devam ettirebilmesi ve ailesinin nafakasını temin edebilmesi için meşru yollardan, çalışarak helal kazanç sağlaması dini vazifelerdendir. Bunu yerine getirmiş olan kişiler, Allah'a olan ibadetin...
Sıkıntı Duası
Sıkıntı Duası
Sıkıntı duası, sıkıntı kişiyi psikolojik olarak rahatsız eden bir sorundur. Sıkıntıdan kurtulabilmek için Allah-u Teala nedenlere yapışılması gerektiğini bazı hadis-i Şerifler ile açıklamaktadır. Kur'an-ı Kerim'de her zorluğun bir kolaylığı vardır di...
Bir Malın Satılması İçin Dua
Bir Malın Satılması İçin Dua
Bir malın satılması için dua, elinizde olan ev, araba, arsa gibi değerli bir malınızı satışa çıkardınız, fakat değerine bir alıcı çıkmıyorsa dualardan yatdım alarak, malınızın tez elden satışına yardımcı olabilirsiniz. Allah'ın izniyle tez elden...
Rızık Duası
Rızık Duası
Rızık duası, bereketli rızık isteyenler, rızkının artmasını isteyen kişiler tarafından her zaman okunmalıdır. Dinimizde her türlü sıkıntımızı giderecek dua bulunmaktadır. Duanın faydasını Allah’ın izniyle her zaman görebilirsiniz. Bereketli bir ya...

 

Uyku Duası
Şahmeran Duası
İstiğfar Duası
Korku Duası
Tövbe Duası
Oruca Nasıl Niyet Edilir
Hacet Duası
Kötülüklerden Korunma Duası
Kazanç Duası
Sıkıntı Duası
Bir Malın Satılması İçin Dua
Rızık Duası
Şans Duası
Huysuz Çocuğa Okunacak Dua
Şükür Duası
İş Bulma Duası
Şahmaran Duası
İsmi Azam Duası
Vesvese Duası
Miftahul Cennet Duası
Kavuşma Duası
Korkan Çocuğa Okunacak Dua
Cünüpken Oruç Tutulurmu
Sabır Duası
Kısmet Duası
Celcelutiye Duası
Yol Duası
Eşini Kendine Bağlamak İçin Dua
Zenginlik Duası
Uyumayan Bebek İçin Dua
Popüler İçerik
Şans Duası
Şans Duası
Şans Duası, Şansın açılması ve işlerinizin rast gitmesi nedeni ile Rabbimize yönelip el açarak gönülden ve samimi bir şekilde dualar ederiz. Şans ve...
Huysuz Çocuğa Okunacak Dua
Huysuz Çocuğa Okunacak Dua
Huysuz Çocuğa Okunacak Dua, En önemli olan ise her durumda Allah'a dua etmek ve sabretmektir. Unutulmamalıdır ki; Yüce Allah duada ısrarcı olan kullar...
Şükür Duası
Şükür Duası
Şükür duası, her sabaha ulaşıldığında bir ve akşam bir defa okunursa o gün ve gece için Allah'a şükretmiş olunur. Şükür duası için abdesli olmak şartı...
İş Bulma Duası
İş Bulma Duası
İş bulma duası, uzun süre iş bulamayanların yada işini değiştirip daha iyi imkanlarda iş arayanların okuyacağı bir duadır. Günümüzde insanlar iş seçim...
Şahmaran Duası
Şahmaran Duası
Şahmaran duası, bu dua bütün dualardan daha üstün bir duadır. İçinde Allah'ın isimlerinin toplandığı, duaların şahı denilen bir dua olarak kabul edili...
İsmi Azam Duası
İsmi Azam Duası
İsmi Azam Duası, Duaların en büyüğü İsm-i A'zam duasıdır. Onunla yapılan dua kabule şayan olduğu için Peygamberlerin haricinde bazı kimseler Süleyman ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Uyku Duası
Şahmeran Duası
İstiğfar Duası
Korku Duası
Tövbe Duası
Hakkımızda
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019