İsmi Azam Duası Okunuşu ve Anlamı
10 Temmuz 2024

İsmi Azam Duası Okunuşu ve Anlamı

Duaların en büyüğü İsm-i A'zam duasıdır. Bu dua, kabul edilme özelliği taşıdığı için peygamberler haricinde bazı kimseler de bu duadan istifade etmişlerdir. Örneğin, Süleyman (A.S)'ın veziri bu duayı kullanmıştır. Bu duayı edenlere anında karşılık verilmiştir. Öyle mübarek bir duadır ki, önünde hiçbir engel duramaz. Dağlara okunsa toz duman haline gelir, denizlere okunsa ateş olup yanar giderdi. Çünkü bu dua, kınından çıkmış keskin bir kılıca benzer. Lüzumsuz yere bu duayı yapmamak, ancak gerektiğinde kullanmak gerekir. İsm-i Azam duası da kınından çıkmış kılıç gibidir. Gerektiğinde bu dua edilmeli, olur olmaz şeyler elde etmek için okunmamalıdır. Tercüman-ı İsm-i Azam duasında Allah'ın çeşitli isimleri şefaatçi kılınarak cehennem ateşinden Rahman'a sığınılır. Bu duanın sabah ve ikindi namazlarından sonra okunması özel bir tevafuk özelliğine sahiptir. İsm-i Azam hakkında Resulullah (S.A.V) şöyle buyurmuştur:

İsmi Azam Duası Arapça Okunuşu

اللهم إني أسألك يا عالم الخفية ويا من السماء بقدرته مبنية

ويا من الأرض بعزته مدحية ويا من الشمس والقمر بنور جلاله مشرقة ومضيئة

ويا مقبلا على كل نفس مؤمنة زكية ويا مسكن رعب الخائفين وأهل التقي

يا من حوائج الخلق عنده مقضية ويا من نجي يوسف من رق العبودية

ويا من ليس له بواب ينادي ولا صاحب يغشى ولا وزير يعطي ولا غيره رب يدعى

ولا يزداد على كثرة الحوائج إلا كرما وجودا

وسل الله على محمد وآله وأعطني سؤالي إنك على كل شيء قدير

İsmi Azam Duasının Türkçe Anlamı

Allah'ım, Senden yalvararak diliyorum. Ey gizliyi bilen; Ey, sema kudreti ile bina edilen; Ey, yer izzeti ile döşenmiş olan; Ey, Celâlinin nuru ile Güneşi ışık saçıcı, Ayı parlayıcı kılan; Ey, her inanan temiz nefse teveccüh eden; Ey, korkanların, muttaki olanların korkusunu sükûna erdiren; Ey, yaratıkların ihtiyaçlarını ve dileklerini yerine getiren; Ey, Yusuf'u kölelik boyunduruğundan kurtaran; Ey, kullarının ihtiyaçlarını zatına arzetmek için araya bir vasıta koymayan, her dilek sahibinin müracaatlarını doğrudan doğruya kendisi dinleyen ve alıp veren bir veziri olmayan Rabbim. Ey, kendisinden başka dua edilen bir Rab olmayan, dilek ve ihtiyaç sahiplerinin çokluğu Onun kerem ve cömertliğini arttıran Allah, Muhammed Aleyhissalatu Vesselama ve ehl-i beytine ve ashabına salat-ü selam etsin. Duamı kabul buyur, isteğimi ver çünkü sen, her şeye kadirsin.

Hz. Muhammed (S.A.V)'den Rivayet Edilmiştir

"Allah'tan başka ilah yoktur. Ancak, Celil ve Cebbar olan O'dur. O'ndan başka ilah yoktur. Ancak bütün kullarının hallerine vakıf olan ve kusurlarını örtbas edendir. Allah'tan başka ilah yoktur. Gece ile gündüzü halk eden O'dur. Allah'tan başka ilah yoktur. Tektir, şeriki yoktur, tektir ve birdir. Biz O'na hamdü sena ederiz. Allah'tan başka ilah yoktur. Ancak O vardır, tektir, ortağı yoktur. Tek bir Allah'tır. Biz O'na ibadet ederiz. Allah'tan başka ilah yoktur. Ancak O vardır, tektir ve ortağı yoktur. Tek bir ilahtır. Bizler O'na şükrederiz. Allah'tan başka ilah yoktur. Allah tektir, ortağı yoktur, Muhammed O'nun Resulüdür. Hay ve Kayyum O'dur. Allah'ın rahmeti mahlukatının en hayırlısı olan Muhammed'in al ve ashabının ve hepsinin üzerine olsun. Şehadet ederim ki Sen hem Rabbimiz hem de Halikimizsin. Allah'ım, beni mağfiret eyle, ey Allah, ey Allah, ey Allah, rahmetinle beni yarlıga. Zira, Sen merhamet edenlerin en merhametlisisin."

İsmi Azam Duasının Hikmeti

Abdullah bin Ömer Peygamberden (S.A.V) Şöyle Rivayet Etmiştir

"Sizden biriniz uykuda korkarsa şöyle desin: 'Allah'ın gazap ve azabından ve kullarının şerrinden, şeytanların vesvesesinden ve yanıma gelmelerinden eksikliği olmayan Allah'ın sözlerine sığınırım.' O zaman, hiçbir şey ona zarar vermez. Abdullah bin Amr onları temyiz çağına gelen çocuklarına öğretir, temyiz çağına gelmeyen çocukları için yazıp onların boynuna asardı.

İçinde korku, dehşet ve huzursuzluk hissi duyulduğunda şu dua da okunabilir: 'Euzü bi kelimatillahi't-tammati min gadabihi ve şerri ibadihi ve min hemezati'ş-şeytani ve en yehdurun.' Anlamı: 'Allah'ın bana kızmasından, kullarının kötülüklerinden, şeytanın vesveselerinden ve bana kurduğu tuzaklardan Allah'ın tam kelimelerine sığınırım.'

Hz. Halid bin Velid (R.A) Bir Gün Peygamber Efendimize (S.A.V) Gelerek

"Ya Resulallah, içimde korku ve sıkıntı var, insanlardan uzaklaşmak istiyorum." dedi. Peygamber Efendimiz (S.A.V) Ona "Yatacağın zaman bu duayı okursan, o hallerden kurtulursun." buyurmuştur.

Böyle durumlarda bu duaya sabah-akşam temiz bir niyetle en az yedi gün devam edilmelidir.

Peygamberimize üç salavat getirip, Euzu besmele ile Ayet-el Kürsi, Fatiha, İhlas, Felak, Nas ve Kafirun surelerini üçer kez okuduktan sonra, her ne niyet için yapılıyorsa onu içinizden geçirip İsm-i Azam duasını okuyunuz, ama mutlaka Türkçesini de okuyunuz. Çünkü anlamını bilirseniz daha yürekten istersiniz.

Bu duaya İsm-i A'zam duası denir. Bunun tesiri çok büyüktür. Ekseri bu dua sıkıntılı zamanlarda, akşam ve sabah saatlerinde yapılır. Cenab-ı Hakk'a sığınma, yalvarma ve yakarmanın en canlı tablosunu teşkil eder. Bu nedenle, bu duaya devam etmek yerinde olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

kenan

02 Haziran 2024 Pazar

ey Allah Rahmetinle beni yarlığa
burada yarlığa ne demek acaba mealindeki

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Kenan Bey, "yarlığa" kelimesi Türkçede "bağışla" veya "affet" anlamında kullanılır. Yani burada, Allah'tan rahmetiyle kendisini affetmesini dilemekte.

2. Cevap
cevap

Süleyman

Yazım hatası elbetteki olmamalı fakat bizlerde insanız. Yazan arkadaş harflerin yerlerini değişmiş olacak. Yarlığa değilde yargıla olacaktı. Doğru cümle Ey Allahım beni rahmetinle yargıla.

soru

halil ibrahim

13 Mayıs 2024 Pazartesi

BU DUANIN MEALİ BU OLMASIN...
Allahım Senden yalvararak diliyorum. Ey gizliyi bilen; Ey, Semâ kudreti ile bina edilen; Ey, yer izzeti ile döşenmiş olan; Ey; Celâlinin nuru ile Güneşi ışık saçıcı, Ayı da parlayıcı kılan; Ey, her inanmış temiz nefse teveccüh eden, Ey; korkanların, müttekilerin korkusunu sükûna erdiren; Ey, yaratıkların ihtiyaçları ve dilekleri indinde yerine getirilen; Ey, Yusuf’u kölelik boyunduruğundan kurtaran; Ey kullarının ihtiyaçlarını zatına arzetmek için araya bir vasıta koymayan, her dilek sahibinin müracaatlarını doğrudan doğruya kendisi dinleyen ve alıp veren bir vezîri olmayan Rab’bim Ey, kendisinden başka dua edilen bir Rab olmayan, dilek ve ihtiyaç sahiplerinin çokluğu Onun kerem ve cömertliğini arttıran Allah, Muhammed Aleyhissalatü Vesselama ve ehl-i beytine ve eshabına salat-ü selam etsin. Duamı kabul buyur, isteğimi ver çünkü sen, her şeye kadirsin.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Halil İbrahim Bey, duanın anlamı ve içeriği oldukça derin ve kapsamlı. Duygularınızı ve dileklerinizi bu şekilde ifade etmiş olmanız çok güzel. Allah dualarınızı kabul etsin ve kalbinizdeki tüm dilekleri gerçekleştirsin. Amin.

soru

Zezemeful

09 Mayıs 2024 Perşembe

Rüyamda sara hastalığım için bu dua okunmam söylendi üzerinde düşücem umarım yararını görürürüm. :)

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Zezemeful, rüyanızın size şifa getirmesini dilerim. Duaların ve inancın gücüne inanmak önemlidir. Umarım ki beklediğiniz faydayı görürsünüz. :)

soru

i

29 Nisan 2024 Pazartesi

supheden kurtulamiyorum bunun icin bir dua varmi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Elbette, i. Şüphelerden kurtulmak için iç huzuru bulmak amacıyla dua edebilirsin. Kalbini ferahlatacak ve seni rahatlatacak bir dua olarak şu duayı okuyabilirsin: "Allah'ım, kalbime huzur ve güven ver. Beni şüphelerden arındır ve doğru yola yönelt. Amin." Dilerim ki bu dua sana yardımcı olur.

2. Cevap
cevap

Firuz

Merbaha, i kardeşim bu şeytanın vesvesesi, nas suresini sürekli dua edin. İnşallah kurtulursunuz bundğşünceden çünkü şüphe insanı yavaş yavaş bitirir, karşınızdaki kişiye de çok yıpratır bundan kendi çabanızla kurtulabilirsiniz.

soru

Dua

23 Nisan 2024 Salı

Ben 4 senelik evliyim 3kere hamile kaldım hepsi karnımda öldüler ne olur dua edin yine hamile kalayım ama bu sefer çocuğum kucağımda olsun dualarınızı bekliyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Dua,

Yaşadığınız acılar gerçekten çok zor. Umuyorum ki, en kısa zamanda sağlıklı bir hamilelik geçirir ve bebeğinizi kucağınıza alırsınız. Dualarım sizinle, tüm kalbimle size sabır ve umut diliyorum.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

aysel

ALLAH yar ve yardımcınız olsun hayırlı tez zamanda hamile kalıp sağlıkla çocuğunu kucağına alıp hayırlı evlat büyütmeni diliyorum dualarıma kattım sizi dua eder dua beklerim hemen hamile haberini alayım ALLAHIN izniyle ismi azam duasını oku

3. Cevap
cevap

yokki

Doktora gitmeyi denesene

4. Cevap
cevap

Bilmem

Sende musallat olabilir

soru

Ayse

21 Nisan 2024 Pazar

Bana dua eder mısınız ıhtıyacım var

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Ayse hanım,

Elbette sizin için dua edeceğim. Umarım her şey en kısa zamanda yoluna girer ve huzur bulursunuz. Rabbim yardımcınız olsun.

2. Cevap
cevap

Penbe

Rabbim dualarinizi kabul etsin ne isteğiniz varsa hayirlisiyla nasib etsin ne sıkıntı varsa gidersin In sha Allah

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hutbe Duası Okunuşu ve Anlamı

Hutbe Duası Okunuşu ve Anlamı

Şahmeran Duası Oku

Şahmeran Duası Oku

Editörün Seçtiği

Tövbe Duası Oku

Tövbe Duası Oku

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anne Sütünü Artıran Dualar Nelerdir?

Anne Sütünü Artıran Dualar Nelerdir?

Ölünün Arkasından Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Ölünün Arkasından Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Sevdiğinin Araması İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Sevdiğinin Araması İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Şeytandan Korunma Duası

Şeytandan Korunma Duası

Atanma Duası Nasıl Yapılır?

Atanma Duası Nasıl Yapılır?

Güncel

Namazdan Sonra Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Namazdan Sonra Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Cevşen Duası Okunuşu ve Anlamı

Cevşen Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Esmaül Hüsna Duası Okunuşu ve Anlamı

Esmaül Hüsna Duası Okunuşu ve Anlamı

İş Bulma Duası Okunuşu ve Anlamı

İş Bulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Aninda Kabul Olmuş Dua Okunuşu ve Anlamı

Aninda Kabul Olmuş Dua Okunuşu ve Anlamı

Hızır Orucu Nedir ve Nasıl Tutulur?

Hızır Orucu Nedir ve Nasıl Tutulur?

52 Gece Duası Okunuşu ve Anlamı

52 Gece Duası Okunuşu ve Anlamı

Kuduriye Duası Okunuşu ve Anlamı

Kuduriye Duası Okunuşu ve Anlamı

Özgüven Duası Okunuşu ve Anlamı

Özgüven Duası Okunuşu ve Anlamı

Bel Ağrısı İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Bel Ağrısı İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Eski Sevgiliyi Unutma Duası

Eski Sevgiliyi Unutma Duası

Bebek Duası Okunuşu ve Anlamı

Bebek Duası Okunuşu ve Anlamı