Cuma Hutbesinde Okunan DuaCuma Hutbesinde Okunan Dua: Cuma Namazının şartlarından biri de farz olan cuma namazından önce hutbe okumaktır. Vaktin girmesinden sonra cemaata bir hutbe okunur. Cemaatin hutbeyi duyması şart değildir. Yalnızca hazır bulunması yeterlidir. Hutbe sırasında bir mükellef erkeğin, bulunması yeterli görülür.  Bunun için ki, hutbe verilirken cemaat olmayıp da, hutbeden sonra namazda bulunsalar, namazları caiz olmaz.

İmamı Azam'a göre, cuma hutbesinin rüknü, Allah'ı zikirden ibarettir. İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed'e göre, hutbe denilebilecek kadar uzun bir zikirden ibarettir. Bunun en az olanı, Tahiyyat miktarı, hamd ve salavat ile Müslümanlara duadan ibarettir.

Hutbenin kısa ve cemaata yararlı bir tarzda olması, hatibin ehil ve faziletini gösterir. Bu konuda bir hadisi şerifin meali:

"Namazının uzun, hutbenin kısa olması o kimsenin bilgili bir din alimi olduğunu gösterir.  Artık namazı (cemaata ağır olmayacak biçimde) uzatınız, hutbeyi de kısa tutunuz. Gerçekten de bazı sözler, sihir gibi kalplere etki eder."

İlk önce bu duaların orijinal yani Arapça olarak okunuşunu öğrenmek gerektiğini belirtelim. Bu duaların okunması güzel olmakla birlikte okunmadığı zaman herhangi bir sakınca olmadığı gibi, hutbeye ve namaza da bir zararı olmaz.  Bununla birlikte belli bir duayı okumak şart değildir. Hoca istediği duayı okuyabilir.

Cuma'nın ilk sünnet namazı kılınınca, müezzin gül bank çeker:

"Resulu  ekrem ve nebiyyi muhterem (sav) efendimiz hazretlerinin aziz, pak, münevver, mutahhar ruhi şeriflerine salavatı şerife getirenlerin ahir ve akıbetleri hayrola. Ali ezvacı tahirat evladı rasül eshabı güzin efendilerimizin sair enbiyai  izam ve rusuli fihan hazeratının ervahı şeriflerine, pirimiz Bilali Habeşi [R.A.] efendimizin ve alel husus bu caminin banisi ve bugüne kadar içinden gelmiş geçmiş, imam, müezzin, kayyumlarının ve kaffei ehli imanın ervahı için, Allah rızası için, Elfatiha."

Fatihadan sonra müezzin euzü besmele ile Ahzab seresinin 56. ayetini okur;

Mealen: Şüphesiz, Allah ve Melekleri Peygambere salat ederler. Ey inanan insanlar siz de salat edin ve tam bir teslimiyetle selam verin.

Bunu takiben müezzin Peygamberimize (asm) bir salavat getirir. Salavatı şerifeyi bitirdikten sonra, ayağa kalkarak bir iç ezan okur. Ezan okunmaya başladığında imam minberin önünde yerinden kalkarak içinden bir dua okur.

İmamın Hutbe İçin Minbere Çıkması:

Minber Kapısında:   “ Ey Merhametlilerin en merhametlisi ve Ey Cömertlerin en Cömert’i olan Allah’ ım, bize rahmet kapılarını aç, iyilik ve kereminin hazinelerine ulaşmayı bize kolaylaştır.

Cuma Hutbesinde Okunan Dua

”

Üçüncü Basamakta: “Ya Rabbim göğsümü genişlet, işimi kolaylaştır, dilimde ki tutukluluğu çöz ki insanlar sözümü anlasınlar. Rabbim; gerçekten bana mülk verdin ve bana sözlerin yorumunu öğrettin. Rabbim ilim ve anlayışımı artır, salihlerden eyle beni”.

 Beşinci ya da Yedinci Basamakta:  “Allah’ ım; Bu şerefi sen verdin. Bu makamı sen verdin. Allah’ ım işimi kolay et ve yaptığım bu işi kabul eyle. Bütün Resul ve Nebilere selam olsun. Hamt alemlerin Rabbi olan Allah’ a mahsustur.”

İmamın Hutbe Vermesi:

 Birinci Hutbe:  “Hamt yalnızca Allah' a mahsustur. Peygamberimiz Hz. Muhammed’ e, Ehli ve ashabına salat ile selam olsun. Allah'tan başka bir ilah olmadığına onun ortağı olmadığına şahitlik ederiz. Ve yine şehadet ederiz ki Hz. Muhammed (sav) Allah’ın kulu ve Resulüdür. Ey Allah’ ın kulları, Allah'a karşı gelmekten sakının ve ona isyancı olmayın. Şüphe yok ki  Allah takva sahipleri ile birliktedir.

 (Nasihat bölümü tamamlandıktan sonra)  “Hz. Peygamber (s.a.v.) buyurur ki;  Günahlarından tövbe eden, günah işlememiş gibidir. Yüce Allah'tan size ve kendime mağfiret ve başarı dilerim.”

(Birinci hutbe ile ikinci hutbe arasında imam oturur vaziyette şu duayı). “Bize,erkeklere ve kadınlara, ölü ve dirilere, Allah' ım bütün Mümin ve Müslümanlara, bereketini artır. Şüphesiz sen, dualarımızı işiten ve kabul edensin Allah' ım.”

İkinci Hutbe: “Allah’ a Kamil anlamda hamt ederim. Peygamberimiz Hz. Muhammed’ e, al ve ashabına salat ile selam olsun. Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’ e salat ve selam ediyorlar. Ey iman sahipleri. Sizde ona salat edin, selam edin Yüce Allah böyle buyurmuştur.”

“Allah'ım İslam a ve Müslüman kullara yardım ihsan eyle. Vatanı ve milletimizi her türlü tehlikelerden belalardan koru. Bize dünya da ve ahirette iyilik ve güzellik ihsan eyle. Beni, anamı, babamı ve bütün müminleri affeyle. Sen işiten ve Şüphesiz dualarımızı kabul edensin.”

“Muhakkak ki,iyiliği, adaleti, akrabaya yardım etmeyi Allah emreder. Çirkin işi, fenalık ve azgınlığı yasaklar. Allah, düşünüp tutarsınız diyerek size öğüt veriyor.”(Nahl suresi 90. ayet)

Cuma Hutbesinde Okunan Dualardan sonra müezzin kamet okur ve ardından Cuma namazı kılınır.

Yayınlanma Tarihi : 20.10.2016 16:42:47

Cuma Hutbesinde Okunan Dua Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

0 Yorum Yapılmış "Cuma Hutbesinde Okunan Dua"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Arefe Günü Duası

Arife günü duası: arife gününde edilen duadan başlayarak duanın önemli olduğunu hadis ve ayetlerde de belirtilmektedir Dua, bir İlahi veya ruhani varlıkla ilişkiyi etkinleştirmeyi amaçlayan çağırma eylemidir. Dua, bireyselde toplu...

Bayram Duası

Bayram duası, bayram sabahı bayramın güzel geçmesi ve hayırlara vesile olması için edilen duadır. Arefe günlerinde edilen duadan farklıdır ve sadece dini bayramlara mahsustur. Resmi bayramlarda da dua edilebilir fakat temenniler f...

Arafat Duası

Arafat Duası: Hacca gidenlerin kurban bayramında arife günü toplandıkları Mekke'nin doğusundaki dağa, tepeye Arafat denir. Arafatta vakfe yapılır. Vakfe, bir yerde durmak, beklemek anlamına gelir. Arafat Harem sınırı dışında bulun...

Dua Ayetleri

Dua Ayetleri, Allah'a yalvarmaktır, dua gök kapısının kilidini açtırır. Helal kazanç, harama bakmamak, yalandan ve hileden uzak durmak. Bakara suresinin 186 ayetinde kullarım beni senden soracak olursa bilsinler ki ben çok yakınım...

Ezan Duası

Ezan Duası; İlk ezan 622 yılında Bilal-i Habeşi tarafından sabah namazında, rasulullah'ın (s.a.v) ''Ey bilal kalk, namaza çağır'' diye buyurmasıyla, yüksek bir evin damında okundu. Ezanı, müezzinin söylediklerini tekrar ederek bit...

Vesveseden Kurtulmak İçin Dua

Vesveseden Kurtulmak İçin Dua, insanın, kuruntu, ve takıntılar sebebi ile içine düştüğü anlarda, Allah'a sığınmak için okunması gerekli olan duadır. Vesveseyi dinlendikçe ve onu önemsediğiniz de daha da büyür. Eğer önemsemezseniz...

Kunut Duaları

Kunut duaları, Kunut kelime anlamı itaat, huşu, kıyam ve genel olarak dua manasına gelmektedir.  (Allahümme inna nesteinüke ve Allahümme iyyake nabüdü) adı altında iki adet duadır. Peygamberimiz vitir namazlarının son 3.rekatında...

Camiye Girerken Okunacak Dua

Camiye Girerken Okunacak Dua, Cami ibadet etmek, sohbet etmek oturmak gibi amaçlar için kullanılan mekânlardandır. Peygamberimiz (sav)döneminde camiler hayatın merkezi konumunda olduklarından idolayı camiler adeta bir devlet gibi...

Ali İmran Suresi

Ali İmran Suresi; Kur’anı Kerimin 3. suresidir. Medine’de indirilmiş olup, 200 ayetten oluşmaktadır. 200 ayetten oluşan sure, Enfal suresinden sonra nazil olmuştur. İniş tarihine göre ise 94. suredir. 33. ayetinde geçen İmran keli...

Bela Duası

Bela Duası; İnsanlar hayatlarında belalardan korunmak için başlarına kötü bir olay gelmesin diye çeşitli dualar okumaktadırlar. Rasulallah  (s.a.v.) ‘’ Allah’ü Teâlâ buyurdu ki; ‘’Ümmetine söyle! Sabahleyin 10 defa: La havle ve...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Nazar Duası, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Şubat - 2017